Jaki prezent dla miłośnika modelarstwa?

Wielu z nas zna osobę dla której modelarstwo jest życiową pasją lub która dopiero chciałaby spróbować swoich sił w tym twórczym hobby. Jeśli osoba ta interesuje się do tego szkutnictwem to niniejszy artykuł pomoże wybrać idealny model statku i wszystkie narzędzia oraz materiały modelarskie potrzebne do jego budowy. Poradnik został napisany dla osób które chciałyby kupić prezent dla bliskiej osoby, ale ich wiedza w temacie modelarstwa jest niewielka.

Ftg-stat).jpg

Prezent dla doświadczonego modelarza szkutniczego

To chyba najtrudniejsze zadanie dla laika dlatego musimy nieco więcej uwagi poświecić na zebranie poniższych informacji:

Epoka historyczna. Warto sprawdzić jakie dotychczas modele statków zostały ukończone przez naszego pasjonata ponieważ to już na samym początku zawęzi nasz krąg modeli branych pod uwagę. Doświadczeni modelarze sklejające drewniane modele żaglowców w większości koncentrują się na galeonach, fregatach i okrętach liniowych z XVII - XVIII wieku. Nie jest to oczywiście regułą bo w grę wchodzą jeszcze statki z bardziej odległych epok jak np. średniowieczne karawele czy łodzie wikingów ale także galery Morza Śródziemnego czy dwudziestowieczne jachty regatowe.

Kolorystyka modelu. Tak, tak, to też ma znaczenie. Część modelarzy uwielbia malować modele żaglowców i szuka propozycji w których jest cała gama barw mieniących się na modelu. Inni z kolei unikają malowania jak ognia ponieważ obawiają się tego procesu lub zwyczajnie cenią sobie naturalny odcień drewna.

Ile czasu dana osoba poświęca na budowę modelu? Czy są to raczej małe modele jednopokładowe z jednym – dwoma masztami, czy raczej okazałe trójpokładowe wyposażone w dziesiątki armat. W tym drugim przypadku budowa zwykle trwa wiele miesięcy a nawet lat i wymaga lepiej wyposażonego warsztatu.

Gotowe żagle. Żagle są bardzo pracochłonnym etapem budowy modelu i jeśli modelarz decyduje się na ich zamontowanie to szuka raczej zestawów które zawierają już gotowe żagle. Ale uwaga, nie każdy preferuje montaż ożaglowania, zwłaszcza wtedy gdy chce ukazać bogate olinowanie jednostki.

Skala modelu. Nie każdy modelarz lubi pracować z mikroskopijnymi detalami i niektórzy preferują raczej większe skale modelarskie aby zrobić model większy i bardziej uszczegółowiony ale jednocześnie o dopuszczalnym stopniu komplikacji. Umownie można przyjąć że duże skale to te z przedziału 1/60 – 1/15. Małe skale to wszystkie pozostałe poniżej 1/60.

Nasz budżet. Jeśli to ma być model dla osoby która chciałaby spróbować czegoś nowego to na początku nie warto wydawać zbyt dużo pieniędzy. Tańszy, ale dobry jakościowo model na pewno sprawi większą przyjemność w jego budowie nieskomplikowany trójpokładowiec który nie zostanie ukończony.

Po zebraniu tych informacji wystarczy skorzystać z filtrów sortowania produktów znajdujących się po lewej stronie w dziale modele drewniane statków.

 

Osoba początkująca - prezent dla modelarza

Dla dorosłej osoby początkującej warto kupić na początek jakiś prosty ale efektowny model wraz z wszystkimi dodatkami potrzebnymi do jego wykonania. Każdy zestaw zawiera wszelkie niezbędne materiały takie jak listewki modelarskie czy akcesoria szkutnicze i nie trzeba ich kompletować osobno. Jednakże do wykonania każdego modelu potrzebne będą farby oraz narzędzia których w większości nie ma w zestawie.

Poniżej przedstawiamy minimum potrzebnym do wykonania prostego i średnio zaawansowanego modelu:

Chemia modelarska:

  • Klej do drewna D3
  • Klej cyjanoakrylowy
  • Lakier lub olej do drewna
  • Farby których kolor zależy od modelu

Narzędzia:

  • Skalpel i nożyk z brzeszczotem
  • Kostka szlifierska
  • Młotek
  • Giętarka listewek
  • Pęseta

Więcej informacji o farbach, klejach i narzędziach znajdziecie w naszym poradniku.

 

A może jakieś specjalistyczne narzędzia modelarskie?

Co zrobić w przypadku gdy nasz modelarz nie jest zainteresowany gotowym zestawem bo ma już wiele „zaległych” zestawów na budowę całej floty lub wykonuje modele tylko od podstaw ? Odpowiedzą na to pytanie są dobre jakościowo i specjalistyczne narzędzia modelarskie. Każdy modelarz, niezależnie od wieku czy doświadczenia ucieszy się z narzędzia o które chciałby powiększyć swój warsztat ale jego kupno nie jest priorytetem w budżecie naszego modelarza. Tutaj możemy podpowiedzieć kilka narzędzi które zwykle są „pewniakiem”:

Stocznia modelarska – duża i bardzo przydatna przy budowie dużych żaglowców. Ułatwia pracę i wpływa na dokładność budowy. Co ważne, stocznie występują w dwóch rozmiarach:

Elektryczna giętarka – wyginanie listewek będzie znacznie prostsze i uzyskamy pełną kontrolę and kształtem poszycia modelu statku. Spośród dobrych jakościowo mamy dwie giętarki elektryczne:

Gwoździarka – zastępuje młotek i uwalnia rękę potrzebną do manewrowania przybijaną listewką. Jednocześnie przyspiesza pracę i pozwala kontrolować układanie poszycia dna. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na bardzo funkcjonalną gwoździarkę którą można dostosować do szerokości wielu rodzajów gwoździ:

Okulary nagłowne – przydatne zwłaszcza przy pracy nad mniejszymi detalami oraz gdy wzrok nie jest już idealnie ostry.

Jeśli powyżej nie ma odpowiedzi na pytania dotyczące wyboru modelu na prezent to zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy!