Santa Maria 1/50 - Mantua Model 775

Santa Maria 1/50 - Mantua Model 775

Mantua Model

MM 775

856,00 zł
Niedostępne


  • Santa Maria 1/50 - Mantua Model 775

Szczegóły

Dane produktu:

  • Skala: 1/50
  • Długość: 780 mm
  • Konstrukcja wręgowa
  • Podwójne poszycie dna

Zestaw zawiera wszystkie elementy potrzebne do budowy modelu, w tym m.in.:

  • Instrukcję "krok po kroku" w oparciu o zdjęcia poszczególnych etapów budowy modelu
  • Laserowo wycięte elementy konstrukcji
  • Listewki z różnych gatunków drewna
  • Lufy dział toczone z mosiądzu
  • Plany i rysunki montażowe

Zestaw nie zawiera farb i kleju oraz żagli.

Niektóre detale modelu wymagają pomalowania.

Mantua Model
MM 775

Opis

Długość modelu
71 - 80 cm
Skala
1/41 - 1/60
Konstrukcja kadłuba
Poszycie na wręgach
Gotowe żagle
Nie

Opis

Santa Maria to słynna karaka Krzysztofa Kolumba, jego flagowy statek w wyprawie na zachód przez Atlantyk do Indii. Oprócz Santa Marii popłynęły karawele Pinta i Nina. Statek ten zbudowany został w Hiszpanii w XV wieku. Karaka to duży statek żaglowy z kadłubem zwężającym się od dołu do góry. Karaka miała kasztele dziobowy i rufowy. Zazwyczaj miały trzy maszty w tym dwa (fokmaszt i grotmaszt) z ożaglowaniem rejowym i bezanmaszt z łacińskim. Uzbrojenie stanowiły armaty. Długość karaki około 30 m, wyporność około 200 ton. Szybkość zależnie od wiatru do dwunastu węzłów. Załoga to około 40 marynarzy. Karaki użytkowane były jako statki kupieckie, ale także wojenne. Znane były na Morzu Śródziemnym od XIV wieku, potem również na wszystkich oceanach.

Marynarz z Pinty pierwszy zobaczył ląd (był to San Salvador). Następnie odkrył Kubę i Haiti. I tu u wybrzeży Haiti nastąpił koniec Santa Marii. Osiadła na mieliźnie, nie dało się jej ściągnąć. Z nadających się do tego fragmentów statku zbudowano na lądzie fort La Navidad. Kolumb zostawiwszy część załogi popłynął pozostałymi karawelami do Hiszpanii. Kiedy Kolumb wrócił z zapasami i większą liczbą karawel zastał ruinę fortu i wymordowanych marynarzy.

Wrak, a raczej to co z niego zostało został odkryty w roku 2003 przez zespół archeologa podwodnego Barry’ego Clifforda. Wiele poszlak wskazywało na to, że to jest wrak Santa Marii. Ekipa Barry’ego Clifforda wykonała nieinwazyjnie niezbędne pomiary i dokumentację fotograficzną. Odnaleziony wrak spoczywa przy północnym wybrzeżu Haiti na głębokości 3-4,5m.

Na podstawie dostępnych danych zbudowano replikę Santa Marii, które uświetniła obchody 500 –lecia odkrycia Ameryki i uczestniczyła w uroczystej paradzie w Nowym Jorku. Są również dostępne liczne modele flagowego statku Kolumba.


 

Kupiłeś ten produkt?