Odkrycie HMS Endurance

W marcu 2022r. światowe media obiegła wiadomość o sensacyjnym odkryciu HMS Endurance, czyli żaglowca z wyprawy Shackeltona. To już trzeci duży statek żaglowy z wypraw polarnych odnaleziony w ostatnich latach. Pozostałe, HMS Erebus i HMS Terror z wyprawy Franklina, naukowcy odkryli w 2014 i 2016 roku. Ostatnie odkrycie jest zapewne zainspirowane dwoma poprzednimi ale tym razem poprzeczka postawiona była znacznie wyżej ponieważ sam wrak leży na głębokości ponad 3 km.

Opublikowano: 22-04-2022

Jaki prezent dla miłośnika modelarstwa?

Wielu z nas zna osobę dla której modelarstwo jest życiową pasją lub która dopiero chciałaby spróbować swoich sił w tym twórczym hobby. Jeśli osoba ta interesuje się do tego szkutnictwem to niniejszy artykuł pomoże wybrać idealny model statku i wszystkie narzędzia oraz materiały modelarskie potrzebne do jego budowy. Poradnik został napisany dla osób które chciałyby kupić prezent dla bliskiej osoby, ale ich wiedza w temacie modelarstwa jest niewielka.

Opublikowano: 01-10-2021

Jak zacząć przygodę z modelarstwem?

Modelarstwo szkutnicze jest najstarszą gałęzią modelarstwa na świecie. Do połowy XX wieku zarezerwowane było wyłącznie dla biegłych rzemieślników którzy z kawałka drewna potrafili wyczarować wspaniały model żaglowca. Wraz z rozwojem technologii modelarstwo szkutnicze znacznie się spopularyzowało. Gotowe akcesoria modelarskie i elementy wycinane laserowo z drewna sprawiły, że już teraz każdy może samodzielnie zbudować model, którego jakość dorównuje mistrzom szkutnictwa.

Opublikowano: 17-08-2021

Drewniany model HMS Victory - który wybrać ?

Okręt legenda, zwycięzca spod Trafalgaru i ostatni okręt flagowy Nelsona – tak w dużym skrócie można scharakteryzować najbardziej znany żaglowiec XVIII wieku. Nie ma chyba modelarza szkutniczego który nie chciałby wykonać repliki tego pięknego okrętu linowego. I tu stajemy przed wyborem, na który zestaw się zdecydować ? W ofercie sklepu posiadamy trzy „duże” zestawy oferujące HMS Victory w różnych skalach i jakości. Liczymy na to że niniejszy wpis choć trochę przybliży przyszłego budowniczego do właściwego wyboru.

Opublikowano: 26-02-2021